Kobierce królewskie czyli dywany tradycyjne

KOBIERCE, GOBELINY, ARRASY. BEZ WZGLĘDU NA TO, JAK JE NAZYWANO, NIE WYOBRAŻANO SOBIE BEZ NICH NAJWAŻNIEJSZYCH CEREMONII. OZDABIAŁY DWORY, ZAMKI, KOŚCIOŁY I MECZETY. KLASYCZNE WZORY WSPÓŁCZESNYCH DYWANÓW NAWIĄZUJĄ DO NIEZWYKŁEGO CZARU LAT MINIONYCH.

Wzornictwo dywanów firmy Agnella oparte jest na siedemnastowiecznym prawzorze dywanu Hetman z kolekcji Królewskich Kobierców Polskich, który powstał w Persji. Charakteryzuje się ażurową, kunsztowną budową pola środkowego i zachwyca wyjątkowo efektowną ornamentacją szerokiej bordiury (Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy) DYWAN ANGELLA HETMAN www.komfort.pl

PRZEZ WIELKIE KRAJE

Na Wschodzie te dekoracyjne materiały spełniały funkcję taką, jak w Europie meble. Używano ich do siedzenia, spania, jedzenia, modlitwy i wypoczynku. Nawiązują do motywów całej sztuki islamu – zakwitają niezwykle barwnym roślinnym ornamentem. W Europie dywany osłaniały surowe ściany średniowiecznych zamków, chroniły mieszkańców przed zimnem. Często wykonywano je na wzór słynnych obrazów, by zdobiły ściany. Jako wyroby luksusowe, były kolekcjonowane przez dwory i bogatą szlachtę. Arrasy wawelskie dekorowały m.in. pokoje króla Zygmunta Starego i jego żony, królowej Bony.

Wzornictwo firmy Agnelli oparte jest na klasycznych motywach perskich. Kompozycję ornamentów roślinnych zbudowano na bazie wysmakowanych odcieni i barw: saharowej, burgundowej, oliwkowej i granatowej. Usługi sprzątania biur Kraków.

TKANE OBRAZY

Początkowo przedstawiały ornamenty ze świata fauny i flory. W czasach, kiedy umiejętność czytania była jedynie przywilejem elity, arrasy i gobeliny przekazywały historie z życia świętych, motywy biblijne i mitologiczne, tematyką nawiązując do różnych okoliczności, np. turniejów czy polowań. Mieniły się też bogactwem odcieni: zielenią, głęboką czerwienią i różem. Pod względem realizmu i dekoracyjności niczym nie ustępowały obrazom olejnym. Ozdobne tkaniny były również nieodzowne przy ceremonii zawarcia małżeństwa, stąd zapewne pochodzi powiedzenie „stanąć na ślubnym kobiercu”

KRÓLEWSKI SPLENDOR W XXI WIEKU

Wiele dzisiejszych dywanów nawiązuje do klasycznych wzorów, m.in. kolekcja Królewskich Kobierców Polskich producenta dywanów Agnella. Czerpie ona z motywów dawnych orientalnych kobierców, które trafiły do Polski w okresie baroku. Ponieważ wzornictwo rozwija się i ewoluuje w kierunkach dyktowanych przez współczesne trendy, w kolekcji Agnella znajdziemy również dywany klasyczne inspirowane nowymi motywami. Należą do nich koła otoczone ornamentem, prostokątne kasetony wypełnione motywami roślinnymi, dekoracje zapożyczone z obiciowych tkanin żakardowych i wzory w stylu imperialnym. W trendach kolorystycznych przeważają przede wszystkim tonacje beżowe, powracają jednak tła bordowe i granatowe.

ZANIM WYBIERZESZ

Klasyczne dywany możemy komponować ze stylowymi meblami. Współczesny design coraz częściej proponuje jednak łączenie tradycji z nowoczesnością. W ten sposób zapewniamy naszym mieszkaniom oryginalność. Dywan tradycyjny może zdobić każde wnętrze: salon, jadalnię, sypialnię, hol i schody. W pomieszczeniach łączących funkcję kuchni i salonu bardzo modne jest układanie kilku mniejszych dywanów o różnych wzorach, lecz o zbliżonej kolorystyce integrującej całe wnętrze. Wybierając takie dywany, warto kierować się certyfikatami jakości.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.